Zegar Biologiczny - co to takiego jest?
5:00 - 7:00 JELITO GRUBE
⦁ wstań, toaleta, medytacja, lekka gimnastyka
Jest to najlepsza pora na pozbycie się toksyn z organizmu i oczyszczenie, zarówno fizyczne jak i energetyczne. Dlatego od razu po wstaniu należy odwiedzić toaletę. Warto wykorzystać jeszcze wysoką energię płuc i zrobić poranną gimnastykę, iść na spacer czy pobiegać. Ważne, żeby była to lekka forma aktywności fizycznej zdrowotnej, a nie intensywny trening, aby nie obciążać nerek, które mają w tym czasie minimum energetyczne. Można też pomedytować. Dobrze jest wypić na czczo szklankę ciepłej wody samej lub z jakąś dodatkową dawką substancji odżywczych i energetycznych w postaci soli kłodawskiej, miodu, pyłku pszczelego, aloesu lub pod inną postacią ale pochodząca z naturalnych źródeł.
07:00 - 09:00 ŻOŁĄDEK
⦁ ciepłe i odżywcze śniadanie, trawienie, nawadnianie, dobra koncentracja, ciepło
Według chińskiego zegara narządów jest to optymalny czas na śniadanie. Najlepiej ciepłe, dobrze zbilansowane w składniki odżywcze (białko 50/50 pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, dobre tłuszcze, węglowodany wieloziarniste, błonnik w postaci owoców i/ lub warzyw). Właśnie teraz możemy sobie pozwolić na obfity posiłek. Nie zapominajmy o dobrym nawadnianiu, które wpływa na pracę organów i pracę mózgu. Z biegiem dnia wydajność żołądka będzie spadać i zgodnie z nią powinniśmy jeść mniej i lżej. Objawami nierównowagi może być odbijanie, wzdęcia, refluks, nieświeży oddech czy brak apetytu. Ten czas poranny (7:00 - 9:00) należy porównać do rozpalania pieca w domu. Im lepszy wsad do pieca, tym cieplej i przyjemniej w domu. Piec = Żołądek a Dom = Organizm.
09:00 - 11:00 ŚLEDZIONA i TRZUSTKA
⦁ konwersja pożywienia w energię, nawadnianie, drugie śniadanie lub przekąska, praca, ćwiczenia, najlepsza koncentracja i nauka
W tym czasie pokarm jest trawiony i przekształcany w energię. Wypicie filiżanki herbaty ziołowej wspomoże pracę śledziony odpowiedzialnej za transformację. Jest to optymalny moment na drugie śniadanie. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu wodą mineralną, alkaliczną, herbatkami ziołowymi lub naturalnym sokiem z owoców. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego to jest to moment, w którym trzustka, mając zwyżkę energetyczną, najlepiej sobie poradzi z trawieniem cukrów. Zegar aktywności narządów mówi, że jest to również idealna pora na ćwiczenia fizyczne, pracę, naukę i wszelkie zadania wymagające koncentracji oraz wysiłku intelektualnego i fizycznego.
13:00 - 15:00 JELITO CIENKIE
⦁ wchłanianie i selekcja pożywienia, nawadnianie, spadek energetyczny, krótka drzemka, odpoczynek, planuj
Jest to czas ostatecznego trawienia i wchłaniania pokarmu. Jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, to ostatni optymalny moment, aby zjeść obiad. Może wystąpić senność i spadek energii, która wiąże się z wcześniejszym wyżem energetycznym układu krążenia lub minimum energetycznym wątroby. Nadmiar stresu, nieprzespana noc czy zmęczenie dają znać o sobie właśnie teraz. Według chińskiego zegara narządów zalecana jest sjesta, zwolnienie tempa pracy lub po prostu akceptacja mniejszej wydajności. Dlatego w krajach południowych, o tej porze dnia, jest czas sjesty. Objawy nierównowagi to między innymi wzdęcia czy refluks.
15:00 - 17:00 PĘCHERZ MOCZOWY
⦁ odzyskiwanie energii, ucz się, pracuj, nawadniaj się
To jest czas, gdy pęcherz wykazuje swoją największą aktywność. Dotychczas organizm skupiał się na trawieniu i wchłanianiu pokarmów. Teraz należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Pęcherz moczowy odprowadza odpady metaboliczne do systemu filtracji nerek. Następuje kolejny wzrost energii. Ponownie jest to dobry czas na koncentrację, pracę i naukę. Objawami dysharmonii są wszelkie oznaki odwodnienia organizmu, suchość śluzówek, pieczenie oczu, zmęczenie czy pieczenie podczas oddawania moczu, dlatego tak ważne jest systematyczne nawadnianie się.
17:00-19:00 NERKI
⦁ przechowywanie składników odżywczych, budowa szpiku, lekka kolacja, nawadnianie, ćwiczenia, relaks
Jest to czas intensywnej filtracji nerek, w celu utrzymania równowagi chemicznej i metabolicznej w organizmie. Idealny czas na lekką kolację oraz spacer, masaż lub wszelką aktywność fizyczną w celu poprawy cyrkulacji krwi. Objawami nierównowagi funkcji nerek może być m.in. przedwczesne siwienie włosów, bóle w odcinku lędźwiowym lub obniżone libido. Należy zatem wzmocnić nerki w sposób naturalny i holistyczny. Nerki są odpowiedzialne za naszą życiową energię. Jeżeli miewasz częste spadki energii i niechęć do życia i pracy to zwróć uwagę na nerki. To one mówią do nas o naszej energii w taki sposób. Wzmocnij i oczyść nerki naparami ziół. Dobrym ziołem na wzmocnienie będzie nasza wspaniała pokrzywa, a na oczyszczenie cudowna nawłoć.
19:00 - 21:00 OSIERDZIE
⦁ bliskość z innymi i ze sobą, masaże, kąpiele, nawadnianie, poczytaj, śmiej się i baw
Zrezygnuj z obfitej, zawierającej węglowodany kolacji lub używek przed telewizorem. Narządy trawienne znajdują się już w fazie odpoczynku i pracują na minimalnych obrotach. Składniki odżywcze rozprowadzane są w tym czasie do każdej komórki w organizmie. Warto w tym czasie zadbać o siebie i relacje. Według zegara narządów jest to najbardziej korzystna pora na spotkania towarzyskie, zabawę i spędzenie czasu w gronie najbliższych. Jest to również najlepszy moment na wszelkiego rodzaju bliskość, zarówno fizyczną jak i emocjonalną, która za sprawą wysokiej energii osierdzia najowocniej wzmocni teraz nasze więzi i poczucie bezpieczeństwa. Najlepszy czas na wszelkie praktyki pogłębiające z innymi, ze sobą, czy ze swoim ciałem - masaż, kąpiel, seks.
21:00 - 23:00 POTRÓJNY OGRZEWACZ
⦁ wyciszenie, medytacja, regeneracja, sen
Według zegara aktywności narządów w tym czasie regulowana jest homeostaza całego organizmu. Narządy trawienne przechodzą w fazę regeneracji. Idealny czas na relaks i odpoczynek. Warto się wyciszyć, zredukować ilość świateł, medytować. powinniśmy się szykować do snu uwzględniając wcześniejsza porę chodzenia spać zimą i późniejsza latem. Nie należy jeść kolacji o tej porze. Układ pokarmowy ma teraz swoje minimum energetyczne. Potencjał transformacji pokarmu jest niski. Substancje odżywcze są teraz przyswajane w bardzo małym stopniu. Ponadto jedzenie o tej porze obciąża funkcje wątroby oraz sprzyja powstaniu wilgoci i śluzu, które blokują swobodny przepływ w kanałach energetycznych, co skutkować może zastojem w układzie pokarmowym, czyli tak zwane zaleganie treści pokarmowej.
23:00 - 01:00 WORECZEK ŻÓŁCIOWY
⦁ sen, wydzielanie żółci, regeneracja komórek, budowa krwinek
Aby zapewnić właściwą regenerację organizmu o tej porze bardzo istotny jest sen. Podczas snu komórki się regenerują, krwinki się odbudowują, zgromadzone dane w ciągu dnia segregują. Woreczek żółciowy odpowiada za przechowywanie i produkowanie żółci, która jest niezbędna do dobrego trawienia. Pod względem psychicznym wpływa na naszą samoocenę oraz łatwość podejmowania decyzji. jeśli w tych godzinach nie śpimy wyraźnie wyczerpujemy organizm nie pozwalając mu się odpowiednio zregenerować. Skutkiem tego jest znaczne obniżenie nastroju i energii do działania, problemy trawienne, a długoterminowo nawet brak pewności siebie i klarowności w podejmowaniu decyzji.
01:00 - 03:00 WĄTROBA
⦁ sen, oczyszczanie wątroby i krwi z toksyn i innych patogenów, odpoczynek, regeneracja
Jest to pora, w której organizm powinien znajdować się w głębokim śnie. Jest to niezwykle istotne w celu właściwej regeneracji organizmu i odbudowy jego zasobów. Właśnie w tedy, pod warunkiem że śpisz, wątroba się regeneruje, krew jest oczyszczana oraz uwalniane są toksyny. Wybudzanie się o tej porze może to oznaczać problemy z wątrobą lub tłumione w sobie emocje takie jak: frustracja, gniew, złość, czy nagromadzony stres. Regularny brak snu w tych godzinach niesie ze sobą ogromne konsekwencje dla organizmu. Często objawia się anemią, chronicznym zmęczeniem, czy migrenowymi bólami głowy. U kobiet może objawiać się również zaburzeniami miesiączkowania, u mężczyzn problemami z potencją. Regularne wybudzanie się o tej porze nocnej ewidentnie pokazuje, że wątroba potrzebuje regeneracji i zmiany stylu życia. Pod pojęciem "stylu życia" kryją się takie obszary jak: niewłaściwe odżywianie, używki, nadmiar pracy, mało odpoczynku, stres, negatywne myślenie.
03:00 - 05:00 PŁUCA
⦁ sen, płuca oczyszczają się i pozbywają toksyn, śnienie, pamięć
Wciąż powinniśmy znajdować się w fazie snu i odpoczynku. Organizm się dotlenia a płuca oczyszczają z toksyn. Jeśli budzisz się o tej porze może świadczyć to o towarzyszących ci uczuciach smutku czy żalu lub świadczy o znacznym obciążeniu płuc np. u palaczy. Twoje płuca i układ oddechowy oczekują zmiany na lepsze, zauważenia i zajęcia się tym obszarem. Płuca odpowiadają za prawidłową gospodarkę wymiany gazowej w naszym organizmie. Doprowadzają do serca czysty tlen oraz odprowadzają z serca dwutlenek węgla. Tu należy się przyjrzeć oddechowi, emocjom oraz stresowi. Oddech powinien być przeponowy czyli głęboki i świadomy. Gdy się stresujemy lub przeżywamy smutek, żal to oddychamy płytko. Organizm nie ma odpowiedniej ilości tlenu i zaczyna "szwankować". Objawami problemów z płucami jest występujący o tej porze kaszel lub świszczący oddech, a także częste infekcje dróg oddechowych.
PS
Zapraszam serdecznie do przeczytania innych ciekawych postów dotyczących kreacji świadomego, zdrowego i szczęśliwego życia. Przy dokonywaniu wyboru tematu, kieruj się głosem serca/Duszy/intuicji. Na moim blogu, pn.: "Kreacja świadomego życia" rekomenduję następujące tematy:
Komentarze
Prześlij komentarz